SK SLAVIA PRAHA
fotbalový oddíl - odbor přátel

Odbočka FO-OP v České Třebové

Setkání odboček FO-OP Slavie v České Třebové

ZÁKLADNÍ INFORMACE PRŮVODCE TRASOU VÝLETU DO OKOLÍ ČESKÉ TŘEBOVÉ

Pro účastníky Setkání odboček zpracoval RNDr.Michal Dobiáš

28. června 2003

KUDY PRAVDĚPODOBNĚ POJEDEME - CO VŠE UVIDÍME?

Česká Třebová (384 m.n.m., 17 000 obyvatel) se představuje

Hostitelské město je v povědomí většiny z nás známo jako jeden z nejdůležitějších železničních uzlů v naší zemi.Tím pádem se však do pozadí dostávají některé pamětihodnosti města na pomezí Čech a Moravy na říčce Třebovce. Byla by škoda minout historické Staré náměstí a vyhnout se pohledu na nejstarší stavbu východních Čech, rotundu, která se někdy nazývá Kostelíčkem na Zámostí.

Město bylo založeno již kolem roku 1200 - to zde vznikla slovanská osada a byla zahájena stavba již zmiňované románské rotundy. Dokázán je však rok 1278, kdy je Č.Třebová doložena jako villa forensis. Dále je zde rok 1378, kdy byly založeny městské knihy. A tak letos může město slavit 2 výročí - 625 resp. 725 let od významných událostí spojených s rozvojem města. Po husitské epoše nastal ve městě rozvoj řemesel, z nichž nejvýznamnějším byl cech tkalcovský, dařilo se i hrnčířům a cínařům Požár v roce 1745 podstatně zbrzdil rozvoj města, pro něž bylo velkým štěstím, že druhou polovinu 19.století právem označujeme jako údobí páry. Buduje se železnice a Č.Třebová se stává významným uzlem pro spojení Prahy s nejvýznam-nějšími městy na Moravě a ve Slezsku - severní větev vede na Olomouc a Ostravu, jižní pak na Brno a Vídeň Vybudováním jižní spojky přes HavlBrod a Žďár na Brno a Bratislavu v 70. a 80.letech význam Č.Třebové trochu poklesl, ale v rámci sjednocující se střední Evropy byla trasa koridoru Berlín-Praha-Vídeň vybrána opět přes Č.Třebovou, a tak se Třebováci o důležitost svého města bát nemusejí!

Střed České Třebové byl roku 1995 vyhlášen městskou památkovou rezervací. Většina z nás jistě ocení náměstíčka lemovaná domy s podloubími. Třebová je má hlavně v jižní části, pozornost návštěvníků poutá i replika italské kašny, rekonstruovaná renesanční budova radnice a barokní mariánský morový sloup. Perlou města je již výše zmiňovaná Rotunda, vlastně pár kroků od náměstí. Opomenout nesmíme městské muzeum, jemuž vévodí sbírka unikátních betlémů. Česká Třebová má i nádherné okolí, kdy blízké kopce převyšují nadmořskou výšku 600 m. Příroda okolí byla inspirující i pro takovou kapacitu, jakou byl bezesporu Max Švabinský.

Pozoruhodností je i městský znak, který představuje černého kohouta s hlavou vousatého muže s kloboukem. Připomíná osud správce městské pečetě, jehož nepozorná žena pečeť vyhodila do smetí, za což mu hrozilo stětí hlavy. Kohout však pečeť vyhrabal a hlavu písaře tak zachránil!


Brandýs nad Orlicí

Městečko a letovisko (hezké koupaliště) v údolí Orlice je poprvé zmiňováno r.1274. Hrad nad městem opuštěn ve 14.století. Zaslechne-te-li jméno Jan Jiskra z Brandýsa z pohusitských dob, nehledejte jeho spojení s okolím Prahy, ale se zdejším Brandýsem! Kdysi známé lázně, které pomáhaly při léčbě pohybového ústrojí, jejich funkčnost se v posledních letech obnovuje; léčil se zde i internacionál Jiří Trnka, chystá se sem Ing.Hlaváček. V letech 1622 až 25 zde na panství Žerotínů (Karla staršího) našel azyl před exilem Jan Ámos Komenský a napsal zde Labyrint světa a Ráj srdce. Jeho pobyt připomíná obelisk u Orlice a pamětní síň na radnici. V Brandýse je jedna z nejčilejších slá-vistických odboček. Zámek byl přebudován na polepšovnu, krásná tra-dice letních zahradních slávistických plesů se zde dlouho zachovávala.


Litomyšl

Městská památková rezervace na říčce Loučná, 16 km sz.od Svitav. Je mj. rodištěm Bedřicha Smetany (v někdejším pivovaře) a malíře Julia Mařáka. Narodil se zde i hrobař české kultury a školství po Únoru, Zdeněk Nejedlý. Dlouhá léta zde na gymnáziu působil Alois Jirásek, V.Šmilovský a August Sedláček. Litomyšl je spojena i s životem Boženy Němcové a Terezy Novákové. Původně slavníkovský hrad z 10.století, na němž stál kostelík sv.Klimenta. Kolem poloviny 12.st. zde byl založen klášter premonstrátů, jenž byl později přeměněn r.1344 v kapitulu. Za husitských válek město dobyto J.Žižkou, čeští bratří působili v tzv.Horním městě. Na místě někdejšího hradu dnes stojí renesanční zámek stavěný od r.1568 Vratislavem z Pernštejna. V zámku bylo r.1785 zřízeno pozoruhodné divadlo. Poddanské město bylo založeno kolem r.1260, po roce 1350 opevněno hradbami. Gotický proboštský kostel ze 14.stol. upraven 1604. Nad městem stojí původně piaristická kolej s kostelem z poč. 18.stol. Nové Hrady

Nádherný rokokový zámek (dnes soukromý- rodina Kučerových jej po koupi vrátila mezi perly naší architektury) byl postaven v letech 1773-78 hrabětem Harbuvalem Chamaré. Bohatá kamenická a sochařská výzdoba, přístupná je pouze část objektu, jehož okolí se stále zkrášluje. Nad kopcem zbytky hradu Boží Dům.


Ústí nad Orlicí

Okresní město proslulo jako středisko textilního průmyslu a výzkumu. Je rodištěm houslisty J.Kociána. Barokní kostel (1770-76) s cenným zařízením. Divadlo z let 1935-36. V okolí lyžařské terény.


Vraclav

Původní slovanské hradiště v roce 1108 vyvražděných Vršovců, barokní poutní kostel sv.Mikuláše z let 1724-26 nad léčivým pramenem. Dále pův. gotický kostel p.Marie s dřevěnou zvonicí.


Vysoké Mýto

Královské věnné město bylo založeno Přemyslem Otakarem II. kolem roku 1262. Od začátku 14.století bylo věnným městem a dodávalo královnám mj. pstruhy. Čtvercové náměstí patří k největším v Česku, spolu s hradbami a věžemi je významným dokladem městské gotické architektury. Dominantou města je kostel sv.Vavřince s obrazem Nanebevzetí Panny Marie od Petra Brandla. Renesanční radnice z r.1536 byla v 18.st. zbarokizována, stará radnice má dnes podobu z 19.století. Zachováno několik barokních a renesančních domů. Regotizovaná Pražská brána je upravena jako vyhlídková věž. Tradiční výrobu luxusních kočárů vystřídala výroba známých autobusů Karosa. Po okupaci v r.1968 zde byla umístěna sovětská posádka, město její přítomností dost trpělo. Vysokomýtští využívali možnosti sportovních dotací a byl zde vystavěn krásný bazén, kde založili kdysi populární tradici městských plaveckých štafet Odkud vznikla přezdívka města Kujebina a jeho obyvatel Kujebák není přesně známo!.